Výkup elektřiny z fotovoltaiky bez licence [srovnání nabídek]

Zejména v letních měsících se může stát, že fotovoltaika pokryje celou spotřebu domu, nabije akumulační baterii a stále generuje další elektřinu – tedy vytváří takzvané přebytky. Tyto přebytky pak odtečou zdarma zpět do sítě. 

Pokud majitelé fotovoltaiky nechtějí posílat elektřinu svému dodavateli zdarma, mají v podstatě dvě možnosti. Buď zažádat o virtuální baterii nebo podepsat smlouvu o výkupu elektřiny. Každá z těchto variant funguje na jiném principu.

Virtuální baterie vs. výkup přebytků z fotovoltaiky

Virtuální baterie, jak už její název napovídá, není skutečnou baterií. Můžeme si ji představit jako pomyslný sklad, do kterého se uloží veškerá elektřina, kterou v daný okamžik nespotřebujeme. Pokud pak potřebujeme ze sítě čerpat, z tohoto “skladu” si elektřinu zase odebereme zpět. Většinou se virtuální baterie nabíjí v létě a čerpá se z ní v zimě. 

Jakkoliv výhodně tento systém zní, háček je v tom, že čerpání z virtuální baterie není zdarma. Respektive zdarma získáme jen silovou část elektřiny, ale všechny ostatní poplatky (náklady na distribuci, DPH a další daně a poplatky) se musí uhradit. K tomu si dodavatelé většinou účtují měsíční poplatek za využívání virtuální baterie.

Oproti tomu výkup přebytků z fotovoltaiky funguje jednoduše jako výkup – za elektřinu, kterou vyrobíme navíc a pošleme do sítě, nám dodavatel zaplatí. Výkupní ceny mohou být stanovené fixně pro celou dobu trvání smlouvy nebo se použijí aktuální tržní ceny elektřiny.

Výkup přebytků z mikrozdrojů bez licence

My se nyní podíváme blíže právě na výkup elektřiny a na podmínky, které pro něj nabízí jednotliví dodavatelé na českém trhu. 

Zaměříme se výhradně na výkup z mikrozdrojů, což jsou fotovoltaiky v rodinných domech do výkonu 10 kWp. Pro prodej elektřiny v tomto případě není třeba licence (prodej elektřiny z fotovoltaik o vyšším výkonu je již považován za podnikání, pro které je nutné získat licenci). Pokud příjem z prodeje přebytků nepřesáhne 30 000 Kč za rok, je dokonce osvobozen od daně z příjmu.

Jaké jsou tedy podmínky pro výkup u jednotlivých dodavatelů elektřiny?

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od ČEZ

Výkupní cena: 500 Kč / MWh (cena OKO)

ČEZ veškeré aktivity ohledně obnovitelných zdrojů energie soustředí v nově založené společnosti ČEZ ESCO. Přes tuto společnosti probíhá i výkup elektřiny z fotovoltaiky.

Elektřinu ČEZ vykupuje pouze od zákazníků, kterým ji zároveň i dodává (je tedy nutné mít uzavřenou smlouvu na odběr elektřiny). Aktuální výkupní cena je nejnižší ze všech srovnávaných nabídek, pouhých 500 Kč / MWh. 

Další informace: https://www.cezesco.cz/cs/produkty/vykup-elektriny-z-decentralnich-zdroju

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od E.ON

Výkupní cena pro rok 2023: 3 500 Kč / MWh (tarif SimplePROvýroba)

E.ON patří mezi největší společnosti na trhu, momentálně vykupuje elektřinu z více než 900 fotovoltaických elektráren. 

Smlouvy pro výkup a pro odběr elektřiny jsou oddělené a vzájemně nezávislé. Vyúčtování probíhá jednou ročně a účet lze spravovat v online zákaznickém portálu.

Další informace: https://www.eon.cz/vyrobci-elektriny/vykup-elektriny/

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od Pražské Plynárenské

Výkupní cena pro rok 2023: 4 300 Kč / MWh pro odběratele (tarif SOLAR EFEKT), 3 500 Kč / MWh pro ostatní zákazníky (tarif SOLAR)

Aktuálně nejvyšší fixní ceny pro výkup elektřiny nabízí Pražská Plynárenská. Není podmínkou být zároveň odběratelem elektřiny od Ppas, odběratelé však mají nárok na výhodnější výkupní cenu.

Další informace: https://ppas.cz/vykup-elektriny

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od Entri

Výkupní cena pro rok 2022: 3 542 Kč / MWh nebo aktuální spotová cena

Entri je nově založenou společností, která se zaměřuje na výkup energie z obnovitelných zdrojů. Nabízí smlouvy s fixní cenou nebo aktuální tržní cenou podle preferencí zákazníka. (Na webu uvedena tržní cena 11 707 Kč / MWh platná pro srpen 2022). Elektřinu je možné Entri pouze prodávat; není nutné být zároveň také odběratelem.

S výkupem se však pojí podmínka vlastního výrobního EAN kódu. Ten přiděluje distributor elektřiny. Pro mikrozdroje, které se nacházejí mimo distribuční území EG.D (tedy mimo jižní Moravu a jižní Čechy), však distributor tyto kódy nevydává a smlouvu s Entri tedy nelze uzavřít. Zákazníky se mohou stát pouze lidé z uvedených lokalit, tedy z jižní Moravy a jižních Čech.

Další informace: https://www.entri.cz/vykup-vyrobene-elektriny/

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od bezDodavatele

Výkupní cena pro rok 2023: aktuální tržní cena, ponížená o koeficient 650 Kč nebo 900 Kč / MWh

Společnost bezDodavatele funguje na principu aktuálních tržních cen. Ty používá jak pro výkup, tak i pro dodávky elektřiny (všichni zákazníci, od kterých bezDodavatele elektřinu vykupuje, musí být zároveň i odběrateli). Jedná se o hodinové ceny na krátkodobém denním trhu, při výkupu ponížené o koeficient 650 Kč nebo 900 Kč / MWh.

Nutnost odběru elektřiny za tržní ceny může být úskalím této nabídky, zejména u domácností, které budou výrazně více elektřiny nakupovat než prodávat.

Další informace: https://www.bezdodavatele.cz/vykup/

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od Nano Green

Výkupní cena: aktuální tržní cena

Další společností, která využívá aktuálních tržních cen, je firma Nano Green. Na rozdíl od bezDodavatele však nabízí svým zákazníkům více možností. Elektřinu od Nano Green tak lze buď jen odebírat, jen prodávat nebo odebírat a prodávat zároveň.

Další informace: https://www.nanogreen.cz/pro-domacnost

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od TEDOM energie

Výkupní cena: aktuální tržní cena

TEDOM energie nabízí výkup z fotovoltaiky pod názvem T-Výkup. Probíhá vždy za aktuální tržní ceny a je nutné být zároveň i odběratelem. Smlouva k výkupu se podepisuje pouze jako dodatek ke smlouvě o odběru, přičemž výkup i odběr budou poté uvedeny dohromady na jedné faktuře.

Další informace: https://tedomenergie.cz/vykup-elektriny/

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od Centropol Energy

Výkupní cena: 1600 Kč / MWh

Centropol Energy vykupuje elektřinu z FVE za fixní cenu 1600 Kč / MWh. Podmínkou je být zároveň i odběratelem energie. Vyúčtování probíhá 1x ročně a účet lze spravovat skrze online samoobsluhu.

Další informace: https://www.centropol.cz/vykup-elektriny-z-mikrozdroju/ 

Výkup elektřiny z fotovoltaiky od PRE

Sleva: 3500 Kč / MWh

PRE nabízí vlastní produkt pro mikrozdroje pod názvem PRE PROUD SOLAR. Nejedná se vyloženě o výkup elektřiny, ale princip je podobný. Namísto vyplacení částky za dodané přebytky PRE poskytuje slevu na odebranou elektřinu (momentálně ve výši 3 500 Kč / MWh). Logicky je tak třeba elektřinu od PRE zároveň i odebírat.  

Další informace: https://www.pre.cz/cs/domacnosti/elektrina/pre-proud-solar/

Srovnání cen pro výkup přebytků z mikrozdrojů

Možností pro prodej nespotřebované elektřiny z fotovoltaiky je tedy celá řada. 

Nejvýhodnější výkupní fixní cenu nabízí Pražská Plynárenská (4 300 Kč / MWh). Na druhém místě s cenou kolem 3 500 Kč / MWh se umístily společnosti E.ON, Entri a PRE.

U výkupu za aktuální tržní ceny nabízí největší flexibilitu Entri a Nano Green. U těchto firem není podmínkou zároveň elektřinu za spotové ceny odebírat.

Přehled společností, kteří vykupují přebytky z FVE za fixní ceny:

Pořadí Dodavatel Cena za MWh Podmínka odběru elektřiny
1. Pražská Plynárenská 4 300 Kč ano
2. Entri 3 542 Kč ne
3. Pražská Plynárenská 3 500 Kč ne
4. E.ON 3 500 Kč ne
5. PRE 3 500 Kč* ano
6. Centropol Energy 1 600 Kč ano
7. ČEZ 500 Kč ano

* jedná se o slevu na odběr, nikoliv vyplacenou částku

Přehled společností, kteří vykupují přebytky z FVE za tržní ceny:

Dodavatel Cena za MWh Podmínka odběru elektřiny
Entri tržní cena ne
bezDodavatele tržní cena ano
Nano Green tržní cena ne
TEDOM energie tržní cena ano

Pokud pořízení domácí fotovoltaiky teprve zvažujete, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře níže. Zajišťujeme montáže fotovoltaiky na klíč včetně veškerých souvisejících prací – zařídíme dotaci z programu Nová zelená úsporám, fotovoltaickou elektrárnu navrhneme a nainstalujeme a dodáme potřebné revize. Věnujeme se také rozšiřování a úpravám stávajících FVE.

7 thoughts on “Výkup elektřiny z fotovoltaiky bez licence [srovnání nabídek]”

 1. Super, konečně si dal někdo tu práci a sepsal veškerý možnosti na trhu do jednoho. Palec za to. Já jsem s odběrem a výkupem u Bezdodavatele a nemám k nim výhrady, chce to prostě akorát vědět, jak funguje vlastní domácnost a pak na to napasovat nabídku z trhu.

  Reply
 2. Škoda, že nejdete do detailu. Například společnost ČEZ ESCO je zaměřena výhradně na odběratele s IČO a člověk s běžnou domácností k nim přejít nemůže a tudíž si zde nemůže zřídit ani výkup přetoků. A společnost ČEZ Prodej, která je zaměřena na domácnosti a malé zákazníky tuto službu nenabízí.

  Reply
  • Dobrý den, děkujeme za komentář. Bohužel máte pravdu, výkupy s přibývajícími elektrárnami se pro malé zákazníky prakticky jen zhoršují. A do budoucna to bude ještě horší. Ty informace co jsou uvedeny v článku byly platné v den vydání článku.

   Reply
 3. Tak firma Entri nám dnes doporučila,abychom si dali omezení přetoků,jelikož se stává,že energie je dost a v květnovém vyučtování 2023 jsme měli i záporné sumy,tudíž za vyrobenou kvh odečítali. Za 800 kwh z přetoků jsme obdrželi 800,.kč Fixni cenu již nelze
  Miluše 12.6.2023

  Reply
  • Dobrý den, bohužel máte pravdu, situace se od vydání článku dost změnila. S přibývajícími elektrárnami nastává, že když vy máte přebytek, tak je má každý a ceny padají do záporu. Proto klientům doporučujeme zvolit si fixní cenu nebo využít virtuální baterii

   Reply

Leave a Comment

Nezávazná poptávka

Rádi byste se dozvěděli více o našem řešení a co můžeme nabídnout zrovna Vám? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže nebo nám zavolejte a domluvíme se na schůzce. Budeme se těšit.